Procedeul încheierii mediilor semestriale și generale

EvenimenteNoutățiComments Off on Procedeul încheierii mediilor semestriale și generale

Procedeul încheierii mediilor semestriale și generale, în acest an școlar, se va realiza conform Ordinului nr. 4249/2020 pentru modificarea și completarea Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ministrului educației naționale și cercetării științifice nr. 5.079/2016. Elevii care au corigențe la una sau mai multe materii mai au o șansă de a fi evaluați, astfel: 

dacă media primului semestru este mai mică decât 5 și nu se poate valorifica activitatea on-line, atunci cadrul didactic decide împreună cu elevul/părintele/susținătorul legal data la care acesta poate susține o lucrare scrisă/un proiect prin care să fie notat, iar nota de la această evaluare devine medie anuală;”

Succes!

Ordinul nr. 4249/2020 poate fi consultat aici.

Programul de evaluare prin lucrări scrise și portofolii, semestrul II, 2-10 iunie 2020 este disponibil aici.

 

 

Comments are closed.

© 2018 Scoala95.ro All rights reserved