Prezentarea unei carti in format vizual

EvenimenteNoutățiComments Off on Prezentarea unei carti in format vizual

Scoala Gimnaziala Nr. 95 a inceput seria cursurilor de realizare de booktrailere. Dupa achizitionarea de noi competente in domeniul digital la cursul How to create booktrailers? din Mazara del Vallo, a venit randul profesorilor nostri sa daruiasca mai departe cunostintele primite.

Anuntarea cursurilor a atras multi doritori printre profesori, bibliotecari, invatatori si consilieri. Realizarea de videoclipuri in wevideo poate fi utilizata atat pentru realizarea de booktrailere, cat si pentru promovarea serviciilor scolii, amintirea momentelor celor mai frumoase din viata de scolar sau prezentarea experientelor didactice intr-o conferinta/ simpozion.

Cursantii au invatat despre etapele realizarii unui booktrailer, despre tehnicile de filmare si fotografiere si despre cum pot dezvolta creativitatea la copii. De asemenea, au contientizat importanta educarii elevilor in spiritul respectarii drepturilor de autor si avertizarea acestora asupra efectelor nocive ale utilizarii excesive sau improprii a Internetului. Participantii la curs au invatat sa utilizeze programul de editare filme wevideo si si-au creat propriul videoclip de prezentare a unor secvente din viata profesionala sau privata.

Diseminarile rezultatelor acestui proiect au atras si colaborari cu profesionisti din domeniul cinematografiei, radioului si teatrului. Astfel, elevii au beneficiat de activitatile proiectului “Ora de teatru”, au vizitat Radioul, studiourile sale de inregistrare si au fost familiarizati cu povestea sunetului. De asemenea, in saptamana Scoala Altfel, elevii vor viziona filme la cinematograful Elvira Popesco, pe care le vor comenta impreuna cu un critic de filme de la Asociatia CinEd.

DSC08129

DSC08199 DSC08123 DSC08135 DSC08130 DSC08202 DSC08143 DSC08150 DSC08190 DSC08127 DSC08145

Comments are closed.

© 2018 Scoala95.ro All rights reserved