Parada personajelor din povestile romanesti la Diverta!

EvenimenteNoutățiComments Off on Parada personajelor din povestile romanesti la Diverta!

Elevii Scolii Gimnaziale Nr. 95, insotiti de parinti, bunici, profesori si doamna bibliotecara au organizat impreuna cu Libraria Diverta din Mall Vitan un eveniment menit sa atraga cat mai multi vizitatori si sa le trezeasca interesul pentru lectura.

Aceasta actiune face parte din proiectul european “Booktrailers și video storytelling: Cum să-i motivăm pe copii să citească?”  Programul Erasmus +, in care Scoala Gimnaziala Nr. 95 este partener.

Parada personajelor din povesti a fost o supriza placuta pentru iubitorii de lectura care au vizitat Libraria Diverta in ajunul sarbatorii de Sf. Nicolae. Acestia au fost intampinati de elevii scolii si voluntarii care au dorit sa ne sprijine in organizarea acestui eveniment. Vizitatorii au primit semne de carte si calendare care sa le aminteasca de aceasta experienta si au fost invitati sa se fotografieze cu personajele de poveste din fotoramele expuse la intrarea in librarie. Astfel, si-au putut aminti povesti dragi ale copilariei prin personajele imaginate in ipostaze diverse de dl. Gelu Costea, profesor de desen si, totodata, artist plastic. Copiii, dar si adultii au devenit, rand pe rand, Ileana Cosanzeana, Lizuca, Nica a Petrei sau Pacala.

Vizitatorii de varsta scolara mica au primit recomandari de la elevii nostri asupra cartilor de literatura care ar fi cele mai atractive pentru varsta lor. Adultii au fost intervievati asupra importantei lecturii in devenirea unui om si au fost rugati sa aprecieze initiativa scolii de a promova lectura in aceasta epoca digitala.

O alta atractie a acestei activitati a fost difuzarea pe ecranele publicitare a filmelor realizate impreuna cu elevii scolii pentru Festivalul de Filme Educative MEET. Filmele sunt reclame video ale cartilor literare romanesti lecturate in cadrul proiectului. Elevii implicati in proiect au interpretat rolurile personajelor sau au sustinut reprezentatii de teatru de papusi, au interpretat cantece si au desenat scene din povestile citite.  Multumim pe aceasta cale managerului Librariei Diverta, dl. Ionut Mitroiu, care a facut posibila aprecierea muncii profesorilor si elevilor in comunitatea locala.

Dragi parinti, va amintim ca cel mai potrivit cadou pentru copiii vostri este cartea potrivita citita la momentul potrivit, care sa le mearga la suflet si sa le ghideze pasii in viata.

 

Prof. consilier Mihaela Bazarciuc

 

2dsc07823dsc07807interviu-1dsc07861dsc07835dsc0782912016-12-05-photo-00003004dsc07824

Comments are closed.

© 2018 Scoala95.ro All rights reserved